Kłopotliwy spadek, czyli jak nie odziedziczyć długów?

  • 7.08.2018, 21:33 (aktualizacja 08.08.2018 18:10)
  • Stanisław Razmus
Kłopotliwy spadek, czyli jak nie odziedziczyć długów?
Przeważnie spadek kojarzy nam się z otrzymaniem profitów majątkowych lub finansowych. Niejednokrotnie słyszymy opowieści o osobach, którzy niespodziewanie otrzymują wartościowy spadek po zamożnych krewnych i z dnia na dzień stają się bogatymi ludźmi. Niewielu jednak z nas zdaje sobie sprawę z tego, że otrzymanie spadku to nie tylko korzyści finansowe. Spadek czasami bywa niebezpieczny ponieważ dziedziczymy nie tylko aktywa, ale także pasywa. Innymi słowy można odziedziczyć także zobowiązania finansowe, czyli długi.

Zasady dziedziczenia – czyli kto, co i jak dziedziczy?

Tradycyjnie dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami prawa spadkowego. W tym wypadku pierwszeństwo dziedziczenia zależy od stopnia pokrewieństwa. W pierwszej kolejności spadek dziedziczą małżonek i dzieci, następnie wnuki. Jeśli zmarły nie miał dzieci majątek dziedziczy małżonek i rodzice. Jeśli którykolwiek z rodziców nie dożyłby otwarcia spadku, dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy.

Spadek możemy otrzymać także na mocy testamentu. Wiele osób jeszcze za życia chce samemu decydować o tym, co stanie się z  majątkiem po jego śmierci. Jedyną taką możliwością zmieniającą ustawową kolejność dziedziczenia, jest spisanie testamentu. – Niewielu ludzi myśli o uregulowaniu spraw spadkowych jeszcze za życia. Niestety brak testamentu własnoręcznego często doprowadza do skłócenia rodziny przez późniejszy podział spadku. Warto zaradzić tego typu incydentom i uregulować kwestie spadkowe jeszcze za życia – radzi specjalista z Kancelarii prawnej R. Ptak i Wspólnicy.

Niestety niejednokrotnie zdarza się, że spadkodawca ma długi. Oznacza to, że  jeśli odziedziczymy ten spadek to razem z nimi.

Jak nie odziedziczyć długów?

Według regulacji prawnych z 2015 roku, jeśli spadkobierca w okresie sześciu miesięcy od momentu dowiedzenia się o spadku nie podejmie żadnych czynności, dziedziczy go z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odziedziczy spadek wraz z potencjalnymi długami, ale odpowiedzialność za zobowiązania ograniczona jest tylko do wysokości wartości samego spadku. W przypadku gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że długi osoby po której dziedziczymy, przewyższają majątek możemy zwyczajnie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji jesteśmy traktowani tak jakbyśmy nigdy nie dożyli otwarcia spadku, a nasze miejsce zajmują nasi zstępni. Aby nie obciążyć ich długami spadkodawcy, oni również będą musieli złożyć podobne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Niuanse prawa spadkowego bywają niezrozumiałe i zagmatwane, dlatego w szczególnie trudnych sytuacjach warto jest zasięgnąć rady specjalisty. W tej kwestii bez wątpienia pomoże nam prawnik. Pamiętajmy, że nieopaczne przyjęcie spadku zwłaszcza po osobie, o której majątku niewiele wiemy może wpędzić nas w kłopoty finansowe. Dlatego warto rozeznać się wcześniej w sytuacji materialnej zmarłego.

 

 

 

Stanisław Razmus
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe