Jakie kwiaty uprawiać w donicach na balkonie? Doradzamy!

  • 25.07.2018, 22:09 (aktualizacja 26.07.2018 09:02)
  • Materiał Partnera
Jakie kwiaty uprawiać w donicach na balkonie? Doradzamy!
Dla ogromnej rzeszy mieszkańców miast balkon jest jedynym miejscem, które pozwala im na uprawę kwiatów na świeżym powietrzu. Z tej możliwości wiele osób korzysta bardzo chętnie i niejedna wisząca nad ulicą balustrada zwraca uwagę wylewającymi się zza niej kolorami. Aby w pełni cieszyć się rosnącą za oknem zielenią, warto wybierać kwiaty na balkon z rozmysłem. Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, podstawowe informacje znajdziesz poniżej.

Dobieraj gatunki właściwe do panujących warunków

 

Zależnie od stron świata, w które skierowane są nasze balkony, występuje na nich różny stopień nasłonecznienia. Najintensywniej promienie słońca będą padać w ciągu dnia na balkon południowy. Oznacza to konieczność obfitego podlewania, jednocześnie jednak będziemy mogli cieszyć się kwiatami okazałymi i pięknie kwitnącymi. W tym miejscu świetnie odnajdą się więc królujące na niejednym polskim balkonie petunie. Swoją popularność z pewnością zawdzięczają łatwości pielęgnacji. Za regularne podlewanie i nawożenie w okresie kwitnienia odwdzięczają się szybkim wzrostem i kwitnieniem bardzo bujnym, którym cieszyć się możemy przez cały sezon.

Na słońcu świetnie czują się także pelargonie, choć poradzą sobie także i w innych warunkach. Słoneczne miejsce jest dobre także dla bratków.

Bywa jednak, że nasz balkon mamy w innym miejscu i nadmiar słońca jest ostatnim, na co możemy na nim narzekać. Na północny światło dociera jedynie wcześnie rano i późno po południu, w ciągu dnia mamy za to wyrównaną temperaturę, więc żadna roślina się nie przegrzeje. Na wschodnim zaś słońcem cieszyć się możemy do południa. Wybór kwiatów, które dobrze radzą sobie w tych warunkach jest mniejszy, jednak także mało nasłoneczniony balkon może cieszyć oko. Sprawdzi się tu m. in. fuksja, pierwiosnki, stokrotka, czy bluszcz pospolity.

 

Słońce i woda to nie wszystko. Zadbaj o właściwe donice

 

Na właściwe warunki konieczne do prawidłowego wzrostu rośliny składają się także te zapewniane przez donicę. A zatem, musi być ona na tyle obszerna, by zapewniała swobodę ukorzeniania się i mieściła w ziemi dostateczną ilość wilgoci. W przypadku balkonu, jeśli chcemy, by cieszyła nas na na nim naprawdę duża ilość kwiatów, oznacza to, zwłaszcza w przypadku większych roślin, szczególne wymagania odnośnie donic. Warto zapoznać się ofertami wyspecjalizowanych w tym zakresie producentów i poszukać wyrobów o kształtach zapewniających dostateczną objętość i nie zajmujących zanadto przestrzeni balkonu. Jeśli mamy szczególne potrzeby, z pomocą przyjdą nam takie firmy jak TIM-Donice, wykonujące donice balkonowe  na zamówienie. Dobierzemy zarówno właściwe wymiary, jak i kolor, czy sposób wykończenia. Wówczas mamy szansę zaaranżowania przestrzeni na balkonie w sposób dokładnie taki, jaki potrzebujemy, czyniąc z niego miejsce, w którym przyjemnie się przebywa.

Zastosowanie na balkonie donic wysokiej jakości jest ważne, choćby ze względy na panujące na zewnątrz warunki (np. zmienne temperatury), które mogą przyspieszać ich zużywanie. Istotne jest także bezpieczeństwo przechodniów na dole, którym mogą grozić np. kawałki pękających donic.

Materiał Partnera
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe