Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo do odpowiedniego odszkodowania

  • 16.06.2018, 21:55 (aktualizacja 16.06.2018 22:13)
  • GK
Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo do odpowiedniego odszkodowania
Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek wypadków i kolizji komunikacyjnych. Oczywiście ich przyczyny są różnorodne, jednak najczęściej wśród nich wymienia się nadmierną prędkość, niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze, czy nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu. Bez względu na to, jakie okoliczności spowodowały dane zdarzenie drogowe bardzo często poszkodowanymi w nim są osoby, które prawidłowo poruszały się po jezdni i nie ponoszą żadnej winy. W jaki sposób mogą oni domagać się swoich praw?

Komu należy się odszkodowanie

            Zgodnie z Kodeksem cywilnym każdy, kto wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Nie wchodząc w prawne zawiłości warto wskazać, że w dochodzeniu odszkodowania najważniejsze są trzy sprawy: określenie sprawcy, spowodowanej przez niego szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy działaniem (ewentualnie zaniechaniem) sprawcy a powstaniem szkody. Właściwie w każdej sprawie odszkodowawczej konieczne jest wykazanie tych trzech podstawowych okoliczności. Odszkodowanie powinno objąć cały zakres wyrządzonych przez sprawcę szkód. A więc w grę wchodzi tutaj nie tylko np. pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego mienia. Sprawcy zobowiązany jest także do wyrównania szkód osobowych – w tym wszelkiego rodzaju uszczerbków na zdrowiu. W pewnych okolicznościach na sprawcy ciąży także obowiązek wypłaty stosownego zadośćuczynienia – świadczenia, którego celem jest wyrównanie cierpień psychicznych i fizycznych doznanych przez poszkodowanego. Nie inaczej jest w przypadku wypadków komunikacyjnych – ich ofiary mają prawo zarówno do odszkodowania, jak i zadośćuczynienia.

Praktyczne problemy poszkodowanych

            Niestety każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym przede wszystkim powinien uzbroić się w cierpliwość i wiedzę prawniczą. Tego typu sprawy – zarówno prowadzone przed ubezpieczycielem, jak i ewentualnie przed sądem – najczęściej są skomplikowane i długotrwałe. Pierwszym czynnością, którą powinien wykonać ubezpieczony jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi sprawcy. W zależności od okoliczności ubezpieczyciel – w ramach tzw. likwidacji szkody – poprosi o przesłanie fotografii uszkodzonego pojazdu bądź przyśle swojego rzeczoznawcę. Na tej podstawie dokona wyceny szkody i zaproponuje odszkodowanie . Oczywiście podstawowym interesem towarzystw ubezpieczeniowych jest wypłata jak najniższego odszkodowania, stąd też często proponowane świadczenia nie odpowiadają rzeczywistemu zakresowi szkód. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wytoczenie sprawy cywilnej o odszkodowanie – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej. W ramach jednego procesu cywilnego poszkodowany może ubiegać się także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Bez względu na to, czy poszkodowany zdecyduje się na dochodzenie tylko jednego, czy obydwu świadczeń w procesie będzie musiał przedstawić zarówno dowody winy sprawcy, jak i wysokości wyrządzonych przez niego szkód. W praktyce jest to trudne zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika.

GK
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe