W Puszczy Bukowej - Smaki starej kuchni

  • 12.06.2018, 23:12
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
W Puszczy Bukowej   -  Smaki starej kuchni
To było ciekawe wydarzenie w Szczecinie. Jedni jechali, a raczej stali w korkach w drodze nad morze, inni poszli na Dni Morza w Szczecinie. Tym czasem Nadleśnictwo w Gryfino (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprosiło na wspólne gotowanie z darów lasu Puszczy Bukowej.

Kilkadziesiąt osób miało okazję poznać historię kulinarną lasów na Pomorzu Zachodnim. - Puszcza Bukowa z każdym rokiem im bardziej ją poznajemy, tym bardziej nas zaskakuje. Bogactwo Puszczy Bukowej to nie tylko gospodarka, ale również historia. Dziś ją prezentujemy poprzez wspólne gotowanie pasjonatów - mówiła Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa w Gryfinie.

Dr Kamil Szpotowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu prezentował skarby kulinarne Puszczy Bukowej w trakcie spaceru. – W Puszczy Bukowej musimy zachować zasady, co można zbierać a co jest pod ochroną lub trujące. Przez wieki ludzie sobie radzili nawet z trującymi roślinami w kuchni… Ze zbiorów Puszczy Bukowej trzeba korzystać rozsądnie – mówi naukowiec, pasjonat gotowania.

Chleb z popiołem z drewna bukowego, okrywający podniebnie zapomnianym posmakiem, szczawik zajęczy z dodatkami, smażone pędy podgoryczniaka czy sałatka z kwiatów wiosennych z polewą owocową na jadalnym mchu, to tylko niektóre niespodzianki kulinarne przygotowane na spotkanie w Puszczy Bukowej. Uczestnicy otrzymali przepisy by tworzyć własne kombinacje.

Nadleśnictwo w Gryfinie organizuje wiele wydarzeń promujących Puszczę Bukową położoną na obrzeżach Szczecina. Były już konferencje naukowe i historyczne, wspólne sadzenie lasu przez mieszkańców i leśników, a także akcja „Zostań leśnikiem”.

Puszcza jest miejscem licznych rekreacyjnych imprez sportowych – maratonów rowerowych, biegów długodystansowych i na orientację. Wyjątkową atrakcją Puszczy Bukowej jest położony na jej południowym skraju Ogród Dendrologiczny w Glinnej, którego historia sięga 1823 roku. Obecnie rośnie tu ponad 800 gatunków i odmian drzew oraz krzewów reprezentujących dendroflorę niemalże każdego kontynentu.
Rocznie z bezpłatnej oferty edukacyjnej przygotowanej przez Nadleśnictwo Gryfino korzysta ponad 15 000 osób.

Systematycznie rośnie zapas i zasobność drzewostanów Puszczy Bukowej. Rozmiar użytkowania drzewostanów na terenie Puszczy Bukowej w latach 2007-2016 kształtował się średniorocznie na poziomie 57 663 m³. Na najbliższe 10-lecie średnioroczny rozmiar użytkowania zaplanowano na poziomie 58 388 m³. Stanowi to różnicę wynoszącą 1%. Zapas drewna w Puszczy Bukowej (obręb Rozdoły) wzrastał i wynosił: 1997 r. – 2 702 819 m³, 2007 r. – 3 091 678 m³, 2017 r. – 3 272 721 m³ a na 2027 planowany jest 3 318 785 m³. Najwięcej tlenu drzewa produkują w fazie przyrostu.

Dzięki drewnu budowane są ekologiczne domy w konstrukcji drewnianej, które są tańsze i szybsze w powstawaniu niż te murowane. Z odpadów drewna powstają drewniane zabawki, które zasługują na miano ekologicznych. Służą dzieciom zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci – szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska.

 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe