„Herbertowska Ulica Poetów”

  • 12.06.2018, 22:45
  • K.K.
„Herbertowska Ulica Poetów”
W dniu bardzo ważnym dla każdego Polaka : 29 lat temu odbyły się pierwsze częściowo demokratyczne wybory – dzień ten często określa się mianem Dnia Wolności, w Pałacowych Ogrodach odbyło się spotkanie z Herbertem.

Spotkanie miało charakter happeningowy w ramach akcji „Ulica Poetów”.  Pani dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury powitała gości, kustosz muzeum pałacowego Piotr Żak przedstawił sylwetkę pisarza, a uczniowie gimnazjum przeczytali kilka wybranych wierszy. „Przesłanie Pana Cogito”, „Książka”, „Pudełko zwane wyobraźnią”, „Testament”, „Do rzeki”, „U wrót doliny” wzniośle i z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali Justyna Mielniczuk, Weronika Jaworska, Krystyna Olejniczak, Maksymilian Patoła, Karol Szumny i Szymon Opaliński. Wiersze Herberta można czytać i recytować, ale także śpiewać. Jego wiersze popularyzowali bardowie polskiej opozycji antykomunistycznej : Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski –  Herbert żartobliwie nazywał sam siebie „tekściarzem Gintrowskiego”.

U nas  dwa  herbertowskie wiersze zaśpiewała Nikola Jodłowska – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im.  Zbigniewa Herbarta, której akompaniował na gitarze nauczyciel tejże szkoły Pan Marcin Konopnicki. Kolejnym punktem programu było malowanie portretu poety, który został uzupełniony o  przesłanie dla świata wyrażone przez obecną młodzież.  Kończąc ten twórczy „spektakl”, przeszliśmy z tablicami na których widniał „Dekalog Pana Cogito” ulicami miasta. Zatrzymaliśmy się przed ratuszem i razem z Panem Burmistrzem odczytaliśmy Dziesięć Przykazań Pana Cogito, aby te przesłania wbiły się w naszą pamięć i były drogowskazami w życiu.

Dziękujemy za współpracę pani Marioli Niewiadomskiej i uczniom Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie oraz panu Marcinowi Konopnickiemu i Nikoli Jodłowskiej.

K.K.

Zdjęcia (24)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe