Święto 3. Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej w Trzebiatowie

  • 31.05.2018, 14:58
  • str
Święto 3. Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej w Trzebiatowie
W środę 30 maja na Rynku w Trzebiatowie odbyły się uroczystości święta 3. Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się: poseł na sejm RP i szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek Wojska Polskiego, kombatanci, byli żołnierze trzebiatowskiej jednostki, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy Trzebiatów.

Uroczystość upamiętnienia bój stoczony przez żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w 1920 r. pod Duniłowiczami. Legioniści w ciężkich walkach, zdobyli miejscowość Duniłowicze, a następnie odpierali zażarte kontrataki wroga. Znaczenie tych walk było tak ważne, że rocznicę tego starcia ustanowiono w 1921 r. świętem 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, które 3 Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie jako spadkobierca tradycji 36 pułku z pieczołowitością kultywuje.

W trakcie uroczystości po okolicznościowych przemówieniach odczytano rozkazy o wyróżnieniach dla żołnierzy służby czynnej oraz 1 żołnirerza z Narodowych Sił Rezerwowych za szczególne zasługi przy usuwaniu skutków zagrożeń.

Podsumowującą uroczystość defiladę poprzedził koncert Orkiestry Reprezentacyjnej z Koszalina oraz pokaz musztry paradnej uczniów klas mundurowych z ZSP im Herberta w Trzebiatowie.

Na rynku wokół Ratusza odbywały się pokazy sprzętu wojskowego, w tym duże zainteresowanie mieszkańców przyciągał najnowszy polski transporter opancerzony ROSOMAK, można też było pokrzepić się wojskową grochówką.

Dodatkowym elementem trzebiatowskiego święta stał się „chrzest” nowego nabytku grupy Rekonstrukcji Historycznych NAŁĘCZ – pozyskanego z wojskowego demobilu i wyremontowanego siłami członków grupy działa które otrzymało imię „Radek”.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na płycie przed Ratuszem upamiętniającej gen.dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego.

Przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, oraz żołnierzy wszystkich pułków piechoty z numerem 36 walczącym w latach 1919-1945 odbył się apel poległych, kompania honorowa oddała salwę honorową a delegacje uczestniczące w święcie złożyły wiązanki kwiatów.

str

Zdjęcia (162)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe