DŁUGI WEEKEND MAJOWY… BYŁ CZASEM WYTĘŻONEJ PRACY DLA LEŚNIKÓW I STRAŻAKÓW…

  • 31.05.2018, 11:56 (aktualizacja 31.05.2018, 12:14)
  • Lasy Państwowe
DŁUGI WEEKEND MAJOWY… BYŁ CZASEM WYTĘŻONEJ PRACY DLA LEŚNIKÓW I STRAŻAKÓW…
Leśnicy apelują…

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie apelują o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku w lasach.
W lasach z uwagi na występujące od kilkudziesięciu dni, bardzo duże zagrożenie pożarowe oraz niekorzystne prognozy pogody jest bardzo sucho.

Serdecznie zapraszamy do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w lesie oraz na terenach śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu.

Od początku maja na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 71 pożary lasu oraz 10 pożarów bezpośrednio zagrażających lasom. W tym samym czasie w Polsce wybuchło 365 pożarów lasu. W ubiegłym roku w maju było ich zaledwie 246.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 140 pożarów lasu na łącznej powierzchni przekraczającej 15 HA. W tym samym czasie w Polsce miało miejsce łącznie 975 pożarów lasu o łącznej powierzchni 272 HA. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł.

Bezśnieżna zima, sucha i upalna wiosna spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity.

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają także wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego.

Ciepła majowa pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, dlatego też zauważalne jest zwiększenie poziomu zagrożenia pożarowego, szczególnie miejscach wypoczynku ludzi, w pobliżu jezior i rzek.

Z uwagi na powyższe, apelujemy o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.

Osoby, które nie będą stosowały się do naszych apeli i spowodują zagrożenie wystąpienia pożaru w lesie będą musiały liczyć się z poniesieniem pełnej odpowiedzialności przewidzianej
przepisami prawa.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej:

http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/index.php

Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.


_ _
W PRZYPADKU ZAUWAŻENIA POŻARU DZWOŃ:   998 LUB 112

Opracował:
Maciej Lipka

Zdjęcia:
Archiwum LP

Lasy Państwowe

Zdjęcia (4)

26.05.2018r. - Leśnictwo Sulęcin,

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe