„Ekofilm” - Grand Prix dla filmu „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia”

  • 21.05.2018, 12:27 (aktualizacja 21.05.2018, 12:38)
  • NDK
„Ekofilm” - Grand Prix dla filmu „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach Ekofilmu
„Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” („Kamchatka bears. Life begins”) to film, który zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” oraz puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Reżyserami produkcji są twórcy z Rosji - Irina Zhuravleva i Vladislav Grishin. Nagrodę publiczności otrzymał obraz Adeliny Borets „Gwiazda Piołun”.

XI międzynarodową i XV ogólnopolską edycję Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” w Nowogardzie zwyciężył film „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” („Kamchatka bears. Life begins”), piękna opowieść o matczynej miłości i dzikości - na granicy światów, z przepiękną muzyką, wypełnioną dźwiękami przyrody. I miejsce oraz nagrodę publiczności wywalczył film „Gwiazda Piołun” („The Wormwood Star”) w reżyserii Adeliny Borets – osobista historia związana z rodziną autorki i rzeczywistością we wsi nazywanej kiedyś „Małe Kleszcze” - po Czarnobylu, największej katastrofie w historii energetyki jądrowej. II miejsce otrzymała animacja „Kołysanka dla matki i dziecka” („The lullaby for a mother and child), animacja o nosorożcach i Emma Lorie. Fifth Season jest reżyserem produkcji, która wywalczyła III miejsce, „Timbo” ukazuje wpływ zapór budowanych w deszczowych lasach, na życie i kulturę rdzennych mieszkańców Amazonii. Nagrodę dziennikarską za najlepszy reportaż otrzymała Aleksandra Rek za tytuł „Zenek i wilk”. Znamy również najlepszy film przyrodniczy z województwa zachodniopomorskiego – tytuł ten zdobył lokalny filmowiec Michał Madziara. Wszystkie kadry jego filmu „Poznaj swoich sąsiadów” zostały wykonane w okolicach Nowogardu. Fundatorami nagród byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Burmistrz Nowogardu Roberta Czaplę oraz Nowogardzki Dom Kultury. Wyróżnienie za film o wysokich walorach edukacyjnych, które ufundował Celowy Związek Gmin RXXI, powędrowało w ręce reżysera „La Boquilla, mój raj” („La Boquilla, My Paradise”) Daniel`a Holguin`a. Nadleśnictwo Nowogard ufundowało nagrodę za najlepszy polski film przyrodniczy, którym okazał się obraz „Z nurtem życia” w reżyserii Krzysztofa Sarapaty oraz Tomasza Kotasia.

Filmy oceniło jury, w składzie: Marek Piotrowicz – reżyser, scenarzysta i operator filmów przyrodniczych z 25-letnim doświadczeniem, filmem „Księga” w 2010 wywalczył Grand Prix Ekofilmu, Mateusz Żegliński – producent filmowy tworzący obrazy na pograniczu dokumentu i fabuły, laureat konkursów i festiwali, stypendysta m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Sobala – przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Krzysztof Kuźnicki – filmowiec, prezes Stowarzyszenia Kamera, autor „Lastadia Story” (2017), „Artkadiusz” (2016), czy „Mój pierwszy raz” (2016), oraz przewodniczący jury - Grzegorz Fedorowski - związany z Redakcją Literacką i Artystyczną Polskiego Radia i oddziałem szczecińskim Telewizji Polskiej, twórca filmów dokumentalnych, reportaży i programów publicystycznych, autor telewizyjnych cykli programowych - m.in. „Pomerania Ethnica”, „Burze w Kulturze”, „Pomniki Naszych Czasów” i „Klub Młodych Dokumentalistów”.

Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” obfitował w produkcje z całego świata. Do filmowych zmagań nadesłano ponad 130 filmów, z których wybranych zostało 38. Wszystkie tytuły można było oglądać otwartych pokazów, od 17 do 20 maja.

Od 21 do 24 maja w Nowogardzkim Domu Kultury wyświetlane będą bloki filmowe dla uczniów przedszkoli i szkół. Tego rodzaje spotkania z przyrodą i filmem mają ogromną wartość edukacyjną – i są już festiwalową tradycją. Najlepsze filmy ekologiczne z całego świata znalazły się właśnie w Nowogardzie!

Konkurs „Mistrzowie Wiedzy Leśnej”, zorganizowany przez Nadleśnictwo Nowogard, zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Długołęce. II miejsce otrzymała grupa ze Szkoły Podstawowej w Osinie, a III zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie.

Ekofilmowi towarzyszy wspomnienie o reżyserze – Macieju Łukowskim oraz wystawa fotografii Marzeny Marcinkiewicz „Żywioły”. Autorka od lat związana jest z Nowogardzkim Domem Kultury, a od dzieciństwa z fotografią. Jej prace to nostalgiczny reportaż przemijania, zamykający w kadrach życie, przyrodę, zachody słońca. Każdy najdrobniejszy szczegół - listowie na wietrze, czy chropowatość kory drzew - przywołuje emocje i pozwala na chwilę bliskości z naturą. Wystawy będzie można podziwiać do 6 czerwca 2018 r.

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbędzie się jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja. Historia Ekofilmu jest już bardzo długa, festiwal odbywa się od 1989 roku, a od 1994 roku nosi imię Macieja Łukowskiego – reżysera filmowego, jednego z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

Maciej Łukowski (24.02.1947-01.04.1990 r.) – filmoznawca, scenarzysta i reżyser filmowy. Stworzył 43 filmy oraz wiele programów telewizyjnych. Absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, tytuł magistra obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego pracą „Film seryjny w programie Telewizji Polskiej w latach 1959-1970”, gdzie również pracował jako asystent w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Od zawsze związany z przyrodą, należał do Związku Harcerstwa Polskiego, pełnił funkcję komendanta Hufca Łódź-Polesie. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 1974 był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1970 - 1982 działał jako dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 1974 r. związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych, której w latach 1982-1986 przewodniczył. Od 1994 roku jego imię nosi Festiwal Filmów Ekologicznych „Ekofilm” odbywający się w Nowogardzie.

Organizatorami Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy sprawują: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie Partnerami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Celowy Związek Gmin R-XXI, Nadleśnictwo Nowogard, Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Kamera. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: TVP Szczecin, dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”, portal Ekologia.pl, portal regionalny Infoludek.pl, tygodnik regionalny „Echo”, Fundacja 4PressMedia, portal informacyjny wNowogardzie.pl, Gazeta Nowogardzka oraz Wiadomości Samorządowe.

 

NAGRODY FESTIWALU FILMÓW EKOLOGICZNYCH IM. MACIEJA ŁUKOWSKIEGO „EKOFILM” 2018

 

GRAND PRIX I PUCHAR PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

„Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” (Kamchatka bears. Life begins)

Reż. Irina Zhuravleva, Vladislav Grishin

5 000 PLN

 

NAGRODA PUBLICZNOSCI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO EKOFILM 2018

„Gwiazda Piołun” (The Wormwood star)

Reż. Adelina Borets

1 000 PLN

 

I NAGRODA

„Gwiazda Piołun” (The Wormwood star)

Reż. Adelina Borets

2 500 PLN

 

II NAGRODA

„Kołysanka dla matki i dziecka” (Lullaby for a mother and child)

Reż. Emma Lorie

2 000 PLN

 

III NAGRODA

„Timbo”

Reż. Fifth Season

1 000 PLN

 

NAGRODA ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM PRZYRODNICZY UFUNFOWANA PRZEZ NADLESNICTWO NOWOGARD

„Z nurtem życia” 

Reż. Krzysztof Sarapata, Tomasz Kotaś

1 500 PLN

 

NAGRODA DZIENNIKARSKA ZA NAJLEPSZY REPORTAŻ

„Zenek i wilk”

Reż. Aleksandra Rek

1 000 PLN

 

WYRÓZNIENIE ZA FILM O WYSOKICH WALORACH EDUKACYJNYCH UFUNDOWANE PRZEZ CELOWY ZWIĄZEK GMIN RXXI

„La Boquilla, Mój Raj” (La Boquilla, My Paradise)

Reż. Daniel Holguin

1 000 PLN

 

WYRÓŻNIENIE ZA NAJLEPSZY FILM PRZYRODNICZY Z WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO

„Poznaj swoich sąsiadów”

Reż. Michał Madziara

500 PLN

 

 

www.ndk.pl

www.facebook.com/EkofilmFestival

www.facebook.com/nowogardzki.dk

 

NDK

Zdjęcia (10)

kadr z filmu LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD II miejsce MiOFFE Ekofilm
kadr z filmu THE WORMWOOD STAR I miejsce i nagroda publiczności MiOFFE Ekofilm
kadr z filmu TIMBO III miejsce MiOFFE Ekofilm
MICHAŁ MADZIARA autor najlepszego filmu z województwa zachodniopomorskiego
nagrodę Michałowi Madziarze wręcza przedstawiciel RDLP w Szczecinie Oktawian Dudziak
najlepsze drużyny konkursu MISTRZOWIE WIEDZY LEŚNEJ
Niedźwiedzie Kamczatki Początek życia GRAND PRIX MiOFFE Ekofilm
uczestnicy festiwalowych projekcji 2
uczestnicy festiwalowych projekcji 3
uczestnicy festiwalowych projekcji
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
EJtog
EJtog 30.12.2018, 09:33
Elton John is my favourite musician of the world. I’m very glad to present for you this tour list. Check Elton John concert Georgia this website to get your best tickets for the last Elton John tour 2019.

Pozostałe