Symbol międzypokoleniowej komunikacji – posadzić drzewo

  • 19.05.2018, 00:16
  • str
Symbol międzypokoleniowej komunikacji – posadzić drzewo

Łączyć pokolenia – w dzisiejszym spolaryzowanym świecie taka idea okazuje się coraz bardziej ważna. Jeszcze w nie tak odległych czasach kiedy społeczeństwo opierało się na wielopokoleniowej rodzinie w której dzieci, rodzice, dziadkowie osiągając swój kolejny etap funkcjonowania rodziny z wiekim przejmowali rolę na kolejnym etapie trwania rodziny i każdy miał tam swoje miejscei rolę do spełnienia. Dzisiaj dzieci mają swoje życie, nawet swoją kulturę – od połowy XX w. np. swoją, odrębną od tej dla starszych muzykę, dorośli w wieu produkcyjnym to już inna grupa i inne problemy a seniorzy w skarjnych przypadkach nawet zwycajnie przeszkadzają i szuka się sposobu aby się ich pozbyć z najbliższego otoczenia. To naderwanie tradycyjnych więzi społecznych i rodzinnych ma wiele negatywnych skutków i coraz bardziej widać dążenie do społecznej i rodzinnej integracji pokoleń.

Na uwagę zasługuje inicjatywa Gryfickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podejmują działania prowadzące do ponownej integracji oddalających się od siebie pokoleń.

Symbolem tej idei stała się skromna uroczystość mająca byś trwałym symbolem tej idei – posadzenie drzewa. Drzewo to symbol życia i trwania, rośnie powoli i z czasem staje się coraz mocniejsze coraz bardziej odporne na przeciwności łącząc swym trwaniem kolejne pokolenia ludzi który zdarzy się przystanąć po jego osłoną. W tym symbolicznym akcie studentom Uniwersytetu Trzeciego wieku towarzyszyły przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, harcerze, przedstawiciele Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Gryficach oraz dorośli wśród których nie zabrakło przedstawicieli samorządów -  wojewódzkiego i lokalnego - wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy, starosty gryfickiego, wiceburmistrzów i przewodniczącego RM w Gryficach, a także zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfice.

Drzewko – dorodną ozdobną wiśnię - ufundowało Nadleśnictwo Gryfice a w miejscu jego posadzenia wkopano też – przekazaną przez przedszkolali - butelkę z zamkniętym w niej listem.

Akt posadzenia „integracyjnego drzewa”  upamietniony został okolicznościową pamiątkową, na której wyszczególniono inicjatorów i uczestników tej wyjątkowej akcji.

 

str

Zdjęcia (28)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe