Krajowe Święto Ludowe 2018 w Gryficach

  • 18.02.2017, 12:52
  • WW
Krajowe Święto Ludowe 2018 w Gryficach
19.05.2018 r. Krajowe Święto Ludowe obchodzone będzie w Gryficach.

Dobra wiadomość dla wszystkich koleżanek i kolegów oraz sympatyków ruchu ludowego na Pomorzu Zachodnim. Naczelny Komitet Wykonawczy postanowił powierzyć zorganizowanie Krajowego Święta Ludowego 2018 roku, Zachodniopomorskiej Organizacji PSL, planowane miejsce to Gryfice.

W związku z tym w Gryficach odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego a jednocześnie Prezesa wojewódzkich struktur PSL Jarosaława Rzepy  z Burmistrzem Andrzejem Strzygłem w obecności radnego Sejmiku Wojewódzkiego Zygmunta Dziewgucia oraz wójta Gm. Brojce i Prezesa Powiatowego PSL Stanisława Gnosowskiego, tematem rozmowy było omówienie organizacji  w 2018 roku krajowych obchodów Święta Ludowego w Gryficach a dodatkowo zadania i inwestycje Gm. Gryfice.

 Na konferencji prasowej która odbyła się w siedzibie PKS Gryfice przedstawiono koncepcję oraz plan organizacji Krajowego Święta Ludowego.

Obecni na konferencji przedstawiciele PSL  Jarosław Rzepa, Zygmunt Dziewguć, Stanisław Gnosowski, Waldemar Wawrzyniak, Paweł Kijewski, Janusz Lubczyński, Jarosławem Borowski, omówili plan organizowania święta Ludowego w Gryficach, podkreślając możliwość promocji  miasta i Gm Gryfice gdyż na to wydarzenie zjadą się członkowie i sympatycy ruchu ludowego z całego kraju.  

Historia obchodów Święta Ludowego jest bardzo długa i sięga początku wieku XX a dokładnie 1904r. Początkowo obchodzono je w rocznice bitwy pod Racławicami. W w roku 1926 na I Kongresie Tworzącego się Stronnictwa Chłopskiego podjęto uchwałę o czczeniu święta ludowego w dzień Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) wtedy też ustalono że odznaką partyjną tego Stronnictwa będzie czterolistna koniczynka a hymnem Rota.

Dokonanie się zjednoczenia istniejących partii chłopskich na Kongresie w 1931 roku w jedno wspólne Stronnictwo Ludowe spowodowało przejęcie dotychczasowych tradycji ludowych i ich prawne usankcjonowanie. Dotyczyło to także uznania Zielonych Świątek jako Święta Ludowego. Od tego czasu weszło ono do stałego kanonu symboli Ruchu Ludowego. Po 1990r. i odrodzeniu tożsamości i tradycji Polskiego Stronnictwa Ludowego członkowie stronnictwa z dumą powrócili do masowych obchodów Święta Ludowego. Obchodzą je organizacje gminne, powiatowe i wojewódzkie, są okazją do popularyzacji idei ruchu ludowego i prezentowania dorobku stronnictwa.

Dnia 19.05.2018 r. Krajowe Święto Ludowe obchodzone będzie w Gryficach.

O dalszych szczegółach tego wydarzenia będziemy informowali na bieżąco.

WW
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe