Święto Polskiej Niezapominajki

  • 17.05.2018, 13:01
  • TOK
Święto Polskiej Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest 15 maja i ma na celu promowanie walorów ochrony środowiska i zachowanie różnorodności biologicznej Polski. Polska Niezapominajka jest także zachętą do budowania silnych więzi z najbliższymi, przyjaźni z ludźmi, przypomina o szacunku do przyrody i ojczyzny. Akcję zapoczątkował w 2002 r. redaktor radiowej „Jedynki” prowadzący Ekoradio – Andrzej Zalewski

Autor pomysłu uznał, że najwłaściwszym kwiatem symbolizującym Polskę będzie niezapominajka, która jest niepozornym kwiatem, nie ma właściwości leczniczych, ale jest kwiatem pamięci. Zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania, to również symbol zakochanych, gdy czeka ich rozstanie. Niezapominajka kwitnie najczęściej na niebiesko, rzadziej na fioletowo, różowo czy biało. Należy do niej około 50 gatunków, a do najpopularniejszych zalicza się niezapominajkę alpejską, błotną oraz leśną. O tych niepozornych kwiatach zostały napisane utwory poetyckie i muzyczne. Pani dyrektor Renata Teresa Korek również z tej okazji napisała wiersz, którym powitała dzieci z klasy III d z opiekunem panią Iloną Chojnacką.

„Niezapominajki”

Nad brzegiem strumyka rosły niezapominajki,
Przeglądały się w wodzie, wymyślały bajki.
Czytały razem z żabami książki wypożyczone
z leśnej biblioteki, układały wierszyki odpływające
do rzeki, liczyły bazi kotki wiszące nad wodą,
zachwycały się drzewa i ptaki ich jasna urodą.

Lubiły je sarny pasące się na łące
i szukające koniczyny zające.
Podziwiały motyle, że jest ich aż tyle!
A one mrugały swoim żółtym okiem
i cieszyły się, że mieszkają nad srebrnym potokiem.

 

    O uprawie kwiatów, pracy w ogrodzie i swojej pasji opowiedział prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Nad Regą” w Trzebiatowie pan Zdzisław Janczewski. Stałym punktem naszych niezapominajkowych spotkań jest posadzenie niezapominajek, ale zanim to uczyniliśmy wypowiedzieliśmy Przyrzeczenie Małego Przyrodnika:

„Przyrzekamy”

Nie deptać trawników!
Nie straszyć ptaków i polnych koników!
Wrzucać do kosza butelki i puszki, a do karmnika dla ptaszków okruszki!
Nie brudzić w rzece wody!
Nie głaskać kota bez jego zgody!
Czystość i spokój w lesie zachować!
Nie łamać gałęzi i nie hałasować!

 

Na pamiątkę dla swoich bliskich uczniowie wykonali Niezapominajkowe Kartki z dedykacją i miłym słowem, aby każdy dzień rozpoczynał się z uśmiechem na twarzy.
K.K

TOK

Zdjęcia (23)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe