Terminal LNG będzie większy...

  • 13.02.2018, 11:08 (aktualizacja 13.02.2018 12:00)
  • Red.
Terminal LNG będzie większy...
Czy jesteśmy bezpieczni - pyta senator Grzegorz Napieralski...

Z komunikatu spółki Gaz-System dowiadujemy się, że Zarząd Gaz-System wydał rekomendacje spółce Polskie LNG dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu W 2021 r. będzie drugie nabrzeże - Gazoport w Świnoujściu będzie mógł przyjmować o połowę dostaw więcej niż obecnie, do 7,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w porównaniu z obecnymi zdolnościami przeładunkowymi na poziomie 5 mld m sześc. błękitnego paliwa po regazyfikacji.

Ten gaz trzeba dostarczyć do odbiorców. Tematem bezpieczeństwa transportu gazu na terenie naszego województwa zajęło się biuro senatora Grzegorza Napieralskiego:

Czy jesteśmy bezpieczni?

Terminal LNG w Świnoujściu jest bardzo ważną instalacją na terenie Polski, a w szczególności Województwa Zachodniopomorskiego. Duża ilość gazu składanego na terenie zakładu to także duże zagrożenie w przypadku katastrofy.

LNG do Świnoujścia dopływa statkiem, a dalej jest transportowany m.in. drogą s3, która cały czas jest w planach budowy od Goleniowa do Świnoujścia. To oznacza, że gaz jest przewożony zwykłą drogą na terenie powiatów: Goleniowskiego, Kamieńskiego i miasta Świnoujście. Transport odbywa się także przez teren powiatów: Pyrzyckiego, Stargardzkiego, Gryfińskiego, Myśliborskiego czy Wałeckiego.

Procedury, procedury

Nasza redakcja dotarła do informacji przygotowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie na temat bezpieczeństwa i procedur na wypadek niebezpiecznych zdarzeń. W informacji zamieszczonej na stronie Senatu RP czytamy, że terminal ma odpowiednie procedury, a Państwowa Straż Pożarna dysponuje niezbędnymi jednostkami do działania. Tu się kończą dobre informacje.

W piśmie skierowanym do Senatora RP Grzegorza Napieralskiego czytamy, że jest przygotowywane porozumienie pomiędzy LNG a Szkołą Główną Służby Pożarnej w Warszawie na potrzeby przygotowania instrukcji do działań w przypadku wypadku z udziałem samochodów transportujących gaz… Planowane są także szkolenia na terenie pozostałych województw, gdzie jeżdżą samochody.

Potrzebna tragedia?

To przerażające, że terminal im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oddano w 2016 roku do użytku a dziś dopiero mają powstawać instrukcje na wypadek awarii. Przypomnijmy, że rząd pod znakiem dobrej zmiany działa od 2015 roku.

Komendant Główny PSP pisze, że na terenie Powiatu Goleniowskiego zorganizowano szkolenia strażaków na potrzeby działań w przypadku zagrożenia katastrofą związana z LNG. To czysty przypadek, że się odbyły one miesiąc po wysłaniu pytań przez Senatora RP Grzegorza Napieralskiego.

Foto:http://www.grzegorznapieralski.pl

Red.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe