Upadłość konsumencka i rozwód – o czym warto wiedzieć?

  • 29.12.2017, 09:35 (aktualizacja 09.01.2018 10:33)
  • MK
Upadłość konsumencka i rozwód – o czym warto wiedzieć?
Jak pokazuje praktyka, wiele małżeństw w Polsce kończy się orzeczeniem rozwodu. To nie tylko dramat całej rodziny, to także początek szeregu kłopotów o charakterze czysto majątkowym. Wówczas rozpoczyna się chociażby proces podziału majątku, a także pojawia się szczególny problem, jeżeli małżonkowie zaciągnęli wspólnie kredyt hipoteczny, a jeden z nich ma poważne kłopoty finansowe. Czy w takiej sytuacji można ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka polega na redukcji bądź umorzeniu zobowiązań osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zaistnienie przesłanek, o których jest mowa w ustawie Prawo upadłościowe. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej odbywa się na drodze sądowej, a do rozpoczęcia postępowania w tym przedmiocie potrzebne jest złożenie właściwego wniosku. Konsekwencją ogłoszenia upadłości jest licytacja poszczególnych składników majątku dłużnika, z której to zaspokajani są, w sposób proporcjonalny, wierzyciele. Gdyby jednak okazało się, że ich wartość jest niewystarczająca na pokrycie w całości wszystkich zobowiązań, wówczas opracowany zostaje plan spłaty.

 

Rozwód

Rozwód to nic innego jak rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa przez sąd. Dokonuje się ono na drodze sądowej. Co ważne, orzeczenie rozwodu pociąga za sobą bardzo poważne skutki również w innych dziedzinach życia, szczególnie na płaszczyźnie majątkowej. Nierzadko konieczny jest także podział majątku, wraz z dokonaniem należnych spłat i dopłat. Rozwód przekłada się również na możliwość zaciągania zobowiązań przez strony.

 

Upadłość konsumencka a rozwód

Zgodnie z przepisami, prawomocne orzeczenie rozwodu skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej pomiędzy byłymi już małżonkami. W kontekście ogłoszenia upadłości konsumenckiej pojawia się tutaj jednak pewien zasadniczy problem. Mianowicie, aby rozdzielność majątkowa była skuteczna względem masy upadłościowej, musi ona powstać w przeciągu roku przed złożeniem do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak przyznaje specjalista z Kancelarii Ptak i Wspólnicy, Niezachowanie tego terminu skutkuje wejściem całości majątku wspólnego do masy upadłości. Wszystkie ewentualne podziały majątku będą natychmiast kwestionowane przez wierzycieli podczas postępowania upadłościowego. Innymi słowy, zachowanie terminu, o którym mowa powyżej ma kluczowe znaczenie dla dłużnika, a także dla jego byłego już małżonka.

 

Upadłość konsumencka jest szansą na wyjście ze spirali zadłużenia dla wszystkich, w tym również dla małżonków, którzy się rozwiedli. Ważne jednak, aby poznać szczegóły regulujące tę kwestię, co pozwoli na uniknięcie poważnych problemów z wierzycielami, którzy w postępowaniu upadłościowym będą chcieli możliwie najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Dlatego też warto skonsultować swój przypadek z prawnikiem specjalizującym się w tego typu sprawach.

MK
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe