XXII Letnie Igrzyska LZS Miast i Gmin Województwa Zachodniopomorskiego odbyły się tradycyjnie w Płotach

  • 25.09.2017, 20:11
XXII Letnie Igrzyska LZS Miast i Gmin Województwa Zachodniopomorskiego odbyły się tradycyjnie w Płotach
W sobotę 23 września na obiektach sportowych Centrum Sportu i Rekreacji w Płotach odbyły się – przełożone z czerwca XXII Letnie Igrzyska LZS Miast i Gmin Województwa Zachodniopomorskiego.

Zastępca burmistrza Płotów Sławomir Nowak otwierając igrzyska serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników słowami „wszyscy państwo jesteście zwycięzcami”. Na trybunach znaleźli się m.in. przedstawiciele Prezydium Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LSZ – prezesi Ryszard Litwinowicz, Tomasz Paciejewski oraz „nadprezes” Zbigniew Kiliński, Prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski, burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy i zawodnicy z 11 gmin uczestniczących w igrzyskach.

Igrzyska rozpoczęły się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płotów, zapalenia Znicza Igrzysk dokonał Konrad Dziedzic – uczestnik Mistrzostw Polski Halowych oraz w biegach przełajowych w asyście czołowych zawodniczek UKS Mokasyn Płoty.

Rozpoczęcie igrzysk stało się też okazją do wręczenia dznaki Zasłużonego Działacza LZS wiceprzewodniczącemu Gminnego Zrzeszenia LZS w Nowogardzie Jackowi Rafińskiemu.Po części oficjalnej rozpoczęła się sportowa rywalizacja w takich dyscyplinach jak piłka nożna, , koszykówka, rzut lotką, skok w dal, przenoszenie partnera, bieg na 100 m., pchnięcie kulą, skok w dal, podbijanie piłki, rzut do kosza siatkówka, siłowanie na rękę, rzut palem, rzut podkową, blok strażacki i finałowe przeciąganie liny. Nie są to w większości dyscypliny olimpijskie ale nie oznacza to, ż rywalizacja nie była zacięta, choć prowadzona w duchu fair play djaća jesnocześnie okazję do dobrej sportowej zabawy.

O dzisiejszych igrzyskach rozmawiamy z Tomaszem Paciejewskim – urzędującym Prezesem Zachodniopomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Szczecinie.

22 Letnie Igrzyska w Płotach, to igrzyska w formule w której startują samorządy gminne.

Niestety, pierwszy, czerwcowy termin skończył się dla nas porażką bo zgłosiły się tylko dwie ekipy. Jako organizatorzy musieliśmy przenieść imprezę właśnie na dziś, 23 września. Mamy 10 startujących zespołów, zespoły z gmin z terenu całego województwa. Reprezentacje przyjechały w różnych składach od 10 osobowych do czterdziestoparo osobowych reprezentacji. To już 22 edycja tych igrzysk, z czego 21 odbyło się w Płotach, tylko jedna odbyła się na gościnnym terenie Gryfina – w Płotach w tym czasie na obiektach sportowych trwały prace remontowe i nie można było tych zawodów rozegrać.

Dzisiaj w programie znalazło się 16 dyscyplinm są to dyscypliny zarówno drużynowe jak i indywidualne, specjalnością igrzysk jest wielobój VIP-ów w których startują burmistrzowie, ich zastępcy, przewodniczący Rad Miejskich bądź Gminnych. Udział bierze ok. 300 spotrowców.

Ten czerwcowy termin miał też taki charakter, że były to eliminacje do Centralnych Igrzysk LZS które w tym roku odbyły się w Spale. Ze względu, że w czerwcu impreza się nie odbyła musieliśmy wyłonić reprezentację – tak mówiąc nie po sportowemu – przy zielonym stoliku – ale mieliśmy w Spale dobrą 45 osobową reprezentację.

Tym razem dzisiejsze igrzyska są takim podsumowaniem sezonu letniego w sportach które odbywają się, przede wszystkim na powietrzu, nie na halach, bo sporty halowe zaczniemy rozgrywać już za chwilę – w okresie jesienno-zimowym.

Jak jesteśmy przy podsumowaniu to poproszę o kilka słów na temat oceny kończącego się sezonu letniego sportowców spod znaku LZS.

O Ludowych Zespołach Sportowych możemy mówić bardziej o wyczynie bo oprócz takich imprez jak dzisiejsza - o charakterze rekreacyjnym zajmujemy się przede wszystkim wyczynem sportowym. Mamy kilkanaście klubów na bardzo wysokim  poziomie, cztery ośrodki szkolenia sportowego młodzieży w województwie oraz 17 klubów o tzw charakterze WLKS to są zawodnicy i zawodniczki którzy startują na najważniejszych imprezach sportowych od Igrzysk Olimpijskich począwszy przez Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski.

Jaśli chodzi o podsumowanie tego sezonu – to on jeszcze trwa do końca listopada – jeśli chodzi o rywalizację dzieci i młodzieży. Uważam, że tak jak w ubiegłym roku uplasowaliśmy się w pierwszej piątce w kraju to i w tym roku do tego piątego miejsca powinniśmy doszlusować więc ten sezon będzie równie udany jak poprzedni.

Klasyfikacja końcowa:

1. Gmina Łobez,

2. Gmina Manowo,

3. Gmina Białogard,

4. Gmina Nowogard,

5. Gmina Dziwnów,

6. Gmina Płoty,

7. Gmina Dobra,

8. Gmina Chociwel,

9. Gmina Ińsko.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

Zdjęcia (146)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe