Dożynki Gminne w Nowogardzie

  • 3.09.2017, 22:20
  • PS
Dożynki Gminne w Nowogardzie
W sobotę, 2 września br., w Wojcieszynie, miały miejsce Dożynki Gminne 2017 Gminy Nowogard.

W sobotę, 2 września br., w Wojcieszynie, miały miejsce Dożynki Gminne 2017 Gminy Nowogard.

Współorganizatorzy - sołectwo Wojcieszyn stanęło na wysokości zadania i perfekcyjnie przygotowało teren wsi oraz miejsce gminnego święta wbrew temu, co wieścili przeciwnicy dożynek.

Msza święta, korowód wieńców dożynkowych, łamanie chleba - to tradycyjne elementy gminnych dożynek i ich również w tym roku nie mogło zabraknąć.

Po przywitaniu przybyłych gości, burmistrz Robert Czapla przedstawił działania Gminy na terenie wiejskim od ostatnich dożynek.

Od początku tej kadencji samorządowej realizujemy zadania w celu systematycznego i dynamicznego rozwoju zarówno miasta Nowogard jak i terenów wiejskich naszej gminy.

W ciągu roku, od ostatnich dożynek na terenie wiejskim wykonaliśmy szereg inwestycji, które przyczyniły się do polepszenia warunków życia i rozwoju na wsi. Obecnie największą i najważniejszą inwestycją gminną jest uzbrojenie strefy ekonomicznej, która leży właśnie na terenie wiejskim: w obrębie Wojcieszyn i Miętno. W ubiegłym roku za ponad 3 mln zł zbudowaliśmy drogę dojazdową, w bieżącym roku za około 2 mln zl wybudujemy sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Na te zadania pozyskaliśmy fundusze zewnętrzne w kwocie 3 mln 200 tysięcy złotych.

Bardzo ważną inwestycją jest wybudowanie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Długołęce. Modernizujemy również boisko w tej szkole. Jest to istotne, jako, że od najbliższego poniedziałku, w związku z reformą oświatową w każdej naszej szkole wiejskiej będą zajęcia dla dzieci o strukturze klas I-VII, a od roku następnego I-VIII. Jesteśmy na to przygotowani. W związku z tym w szkołach wiejskich w: Strzelewie, Długołęce, Orzechowie, Błotnie, Żabowie i Wierzbięcinie będzie około 60 uczniów więcej. Gmina Nowogard co roku ze swojego budżetu przeznacza na funkcjonowanie szkół wiejskich ponad otrzymywaną subwencję oświatową kwotę ponad 1,7 mln oraz dodatkowo około 800 tysięcy zł, aby dowieźć uczniów do szkoły.

Systematycznie wykonywane są remonty w placówkach oświatowych. W bieżącym roku wykonaliśmy remont w szkole podstawowej w Żabowie i Błotnie. Wyremontowaliśmy klasy, pokoje nauczycielskie, korytarze, toalety.

Poza oświatą zauważamy potrzeby infrastrukturalne. W bieżącym roku za środki zewnętrzne kapitalnie wyremontowaliśmy drogę w Olchowie: na odcinku od kościoła do plaży. Koszt zadania 570 tysięcy, z czego prawie 300 tysięcy pozyskaliśmy z Unii Europejskiej. Świetlicę w Grabinie wyposażyliśmy w kotłownię wraz z instalacją centralnego ogrzewania. Mieszkańcy sołectwa Wierzchy lada dzień otrzymają nową świetlicę.

Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców uruchomiliśmy siłownię na świeżym powietrzu w Żabowie, a jeszcze w bieżącym roku planowane jest wykonanie takiej siłowni w Błotnie. Opracowaliśmy dokumentację techniczną na budowę oświetlenia solarnego w Orzechowie i w Wierzbięcinie. Na deskach kreślarskich są dokumentacje na budowę następnego oświetlenia solarnego w: Sąpolnicy, Sikorkach, Kulicach, Wołowcu i Karsku. Opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę wodociągu relacji Dąbrowa Nowogardzka - Kolonia Dąbrowa- Bochlin - Ptaszkowo – Grabin oraz dokumentacja budowy kanalizacji wraz z oczyszczalnią ścieków w Słajsinie. Jest to wspólna inwestycja gminy i Celowego Związku Gmin – RXXI finansowana w udziale po 50%.

Nową świetlicę chcemy dać mieszkańcom Boguszyc. Projektanci już zabrali się do pracy. Stanie ona przy obecnym placu zabaw. Mówiąc o świetlicach nie możemy pominąć II etapu termomodernizacji świetlicy w Miętnie, który kilka dni temu został zakończony. Jeszcze tylko wykonamy nowy podjazd i będziemy mogli świetlicę oddać mieszkańcom. Odżyła współpraca z mieszkańcami Wierzbięcina i jej pierwszym efektem jest wspólny remont świetlicy przy boisku. Jestem otwarty na jej kontynuowanie, bowiem do nadrobienia w tym sołectwie jest wiele. Obecnie wykonywany jest remont świetlicy w Jarchlinie, przygotowywana jest przebudowa świetlicy w Sikorkach.

W zakresie infrastruktury drogowej gmina ma udział w budowie nowych dróg: Nowogard–Miętno oraz Nowogard–Świerczewo. Za chwilę realizowana będzie przebudowa skrzyżowania drogi w Świerczewie. Od kilku lat osobiście zabiegam o budowę chodników w Kulicach. Mamy gotową koncepcję oraz zabezpieczone połowę pieniędzy na to zadanie. Niestety sprawa mimo deklaracji i obietnic utknęła u właściciela drogi, czyli w powiecie. Mówiąc o drogach nie możemy zapominać o Żabówku, gdzie wykonaliśmy nową i oczekiwaną przez mieszkańców zatokę autobusową Jeszcze w tym roku będzie także wykonana zatoka autobusowa w Szczytnikach. Warto przypomnieć również, że dzięki zaanagażowaniu mieszkańców wielu sołectw w bieżącym roku wykonano naprawy szeregu dróg gminnych wykorzystując kruszywo w ilości ponad 2 tysięcy ton. W ten sposób wspólnie poprawiliśmy stan dróg m.in.: w Błotnie, Czermnicy, Dąbrowie, Długołęce, Gardnie, Jarchlinie, Olchowie, Strzelewie, Świerczewie, Wojcieszynie, Wołowcu, Wyszomierzu, Wierzchach, Karsku, Żabówku i Kulicach.

Warto powiedzieć, że w ostatnich tygodniach złożyliśmy wniosek o fundusze europejskie na: wybudowanie pomostu w Olchowie nad Jeziorem Kościuszki, wybudowanie świetlicy w Krasnołęce, przebudowanie świetlic w Długołęce, Wołowcu i Sikorkach oraz nowe place zabaw: w Lestkowie i w Miętnie. Całkowita wartość pakietu tych inwestycji wynosie około 600 tysięcy zł. I trzeba powiedzieć, że nasz wniosek został najlepiej oceniony i zdobył największą ilość punktów. Obecnie czekamy na podpisanie umowy o pieniądze zewnętrzne i rozpoczynamy inwestycje.

Nie możemy zapominać o codziennej pracy osób skazanych oraz mieszkańców w ramach prac społecznie-użytecznych, którzy wykonują szereg prac porządkowo-remontowych w naszych wioskach. Dzięki temu są one zadbane, czystsze, pieknięjsze, i coraz bliżej im do standardów wsi europejskiej. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję dyrektorowi zakładu Karnego w Nowogardzie panu Majorowi Mariuszowi Dominowskiemu. Dziękuję również dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Goleniowie Pani Urszuli Witkowskiej i dyrektor urzędu pracy w Nowogardzie Pani Małgorzacie Bernackiej. To dzięki tym osobom obecnie wykonywane są chociażby prace związane z udrażnianiem rowów melioracyjnych w Strzelewie, aby w przyszłości zapobiec podtopieniom przy obfitych opadach, jakie ostatnio miały miejsce.

W zakresie poprawy bezpieczeństwa co roku przeznaczamy specjalną pulę ćwierć miliona złotych na Ochotnicze Straże Pożarne. Zakończony mamy już remont remizy w Orzechowie oraz wybraną firmę do remontu remizy w Osowie. Druhowie przy naszej finansowej pomocy wykonują remont remizy w Ostrzycy.

Dbając o zrównoważony, harmonijny rozwój bardzo dużą wagę przywiązujemy również do wspierania działań kulturalnych i sportowych na terenie wiejskim. W 2017 roku dla organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska wiejskiego przeznaczyliśmy środki finansowe w kwocie około 75 tysięcy zł. Dzięki tym pieniądzom na wsiach odbywają się liczne spartakiady, festyny, igrzyska sołectw oraz co cieszy przedsięwzięcia z zakresu upowszechniania dóbr kultury w społeczności wiejskiej.

Chciałbym Państwa także poinformować, że zgodnie z wolą mieszkańców części sołectwa Osowo, podjąłem inicjatywę utworzenia nowego sołectwa w naszej gminie – sołectwa Bieniczki. Zatem mamy już 37 sołectw.

Dożynki to również okazja nagrodzenia sołectw za ich zaangażowanie i tak:

Konkurs na najładniejszy wieniec : I miejsce - Sikorki, II miejsce Orzechowo, III miejsce -
Maszkowo;

Konkurs na najładniejszą ozdobę dożynkową: I miejsce – Szczytniki, II miejsce – Wojcieszyn, III miejsce - Błotno;

„ZADBAJ O SIEDLISKO BO TO TWOJE ŚRODOWISKO” -2017: I miejsce - Zofia Kwiecińska (Trzechel), II miejsce - Krystyna Hancyk (Błotno), III miejsce - Marianna Więzowska (Trzechel),

„Najładniejsza wieś gminy Nowogard” -2017: I miejsce – Grabin, II miejsce – Wojcieszyn, III miejsce – Trzechel,

VI Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne Sołectw Gminy Nowogard (LZS) – I miejsce – Ostrzyca, II miejsce – Wierzchy, III miejsce – Grabin, IV miejsce – Lestkowo, V miejsce – Błotno, VI miejsce – Wojcieszyn, VII – Żabówko.

Wszystkim sołectwom i ich mieszkańcom gratulujemy.

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy gminy i okolic korzystali z przygotowanych atrakcji i bogatego programu artystycznego. Bawiono się do białego rana, najpierw z zespołami ludowymi, z NDK, następnie z zespołami LORD i MAXELl.

Pomimo zmieniających się warunków pogodowych, frekwencja była duża. Dożynki Gminne 2017 w Wojcieszynie można spokojne uznać za udane. (ps)

PS
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe