Podsumowanie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa w Zachodniopomorskim

  • 12.08.2017, 12:31 (aktualizacja 16.08.2017 12:38)
  • str
Podsumowanie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa w Zachodniopomorskim
We wtorek 8 sierpnia w Szczecinie odbył się kolejny z cyklu briefingów prasowych Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

W spotkaniu w którym udział wzięli Krzysztof Kozłowski – Wojewoda Zachodniopomorski, Bożena Jeziorska - koordynator projektów Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Agnieszka Śpiewak - p.o. Dyrektora OT ARR w Szczecinie podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w województwie zachodniopomorskim w ramach POPŻ 2014 – 2020.

W województwie zachodniopomorskim w POPŻ uczestniczyło 106 ze 114 gmin w których rozdysponowano ponad 3 670,81 ton żywności, pomoc żywnościową  otrzymało 71 041 osób.

Wśród gmin które do tej pory nie skorzystały z programu są: Cedynia, Chojna, Dębno, Dziwnów, Marianowo, Ustronie Morskie, Warnice oraz Złocieniec.

Podkreślono, że z roku na rok następuje systematyczny rozwój programu. Wzrasta też jakość i asortyment produktów –dodano m.in. składniki naturalne, zwiększono zawartość mięsa, a także zmieniono też opakowania na wielokolorowe i bardziej podobne do opakowań produktów oferowanych na rynku. Oferta w podprogramie 2016 r. obejmowała 16 produktów: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy.

W trakcie briefingu podkreślono znaczenie prowadzonych w ramach programu POPŻ warsztatów kulinarnych, dietetycznych i w zakresie zdrowego żywienia, prowadzono też programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia, przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej. Jest to o tyle ważne, że wielu beneficjentów programu nie potrafiło racjonalnie wykorzystać otrzymywanych produktów. Pokazy, warsztaty i konkretne przepisy kulinarne okazały się w tej sytuacji bardzo użyteczne.

W Podprogramie na rok 2017 r. ilość zakupionych produktów wyniesie ponad 67 tys. ton żywności, wzrosła też do 19 Liczba produktów. Wśród nowo wprowadzonych znajdą się też bezglutenowe.

 

str

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe