Na „wnuczka” lub na „policjanta” – oszuści nie odpuszczają

Na „wnuczka” lub na „policjanta” – oszuści nie odpuszczają
Gryficka policja ostrzega przed oszustami próbującymi wyłudzać pieniądze metodą na tzw. "policjanta". Właśnie na terenie powiatu gryfickiego odnotowano dwie próby takiego oszustwa.

Policja ostrzega, aby zachować czujność i w takich sytuacjach zawsze skontaktować po takim telefonie z policją celem ewentualnego potwierdzenia sytuacji.

Sposób jest podobny do tego bardziej znanego – „na wnuczka”. Sprawcy wykonują telefon, podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka przedstawiają jakąś poważną sytuację – np. chorobę, wypadek albo jakąś okazję kupna czegoś atrakcyjnego na co są natychmiast potrzebne pieniądze tak manipulując starszą osobą aby zdecydowała się na przekazanie najczęściej znacznej sumy pieniędzy komuś kto w imieniu tego krewnego się do nich zgłosi.

W pomyśle oszustwa na policjanta jest trochę podobnie - do wytypowanej osoby dzwoni telefon- rozmówca przedstawia się jako policjant który powołując się na prowadzone śledztwo ostrzega przed oszustami próbującymi okraść ostrzeganego aby uniknąć straty i jednocześnie pomóc policji w zatrzymaniu oszusta podający się za policjanta albo zaleca natychmiastowe przygotowanie pieniędzy, np. wypłacenie z banku i przekazanie policjantowi który wkrótce się zgłosi i zabezpieczy całą kwotę przed dostaniem się w ręce złodziei. Drugi wariant jest taki, że dzwoniący „policjant” zaleca przelanie posiadanych pieniędzy na podane przez siebie konto bankowe na którym zostaną zabezpieczone przed złodziejami. Oczywiście zgłaszający się policjant nie jest prawdziwym policjantem, a wskazywane konto także nie należy do policji.

Okazuje się, że oszuści nie tylko nie odpuszczają ale też wyszukują coraz to nowe "metody" uzasadnienia uprawianego procederu. Jak się dowiadujemy, na terenie powiatu goleniowskiego oszuści przedstawili się jako funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego - i jedną osobę udało im się na poważną sumę oszukać.

Ważne! Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto próbuje się podszywać pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań, nie informujmy przez telefon o ilości posiadanych pieniędzy w domu lub na koncie bankowym. Każdą tego typu informację należy koniecznie sprawdzić np. skontaktować się z kimś z rodziny i ustalić, czy osoba, która prosi nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebujeNależy też pamiętać, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie jakiejkolwiek gotówki.

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, poinformujmy o podejrzanym telefonie kogoś z bliskich lub po prostu zadzwońmy na policję pod nr 997 – informuje oficer prasowy gryfickiej policji.

Stanisław Razmus
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe