Rozpoczyna się zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Rozpoczyna się zwalczanie barszczu Sosnowskiego
Jeszcze w lipcu ma się rozpocząć akcja usuwania zna terenie Gminy Gryfice niebezpiecznej i niezwykle trującej rośliny - barszczu Sosnowskiego. Jej występowanie zlokalizowano już na 27 arach i problem staje się coraz bardziej palący.

Na kompleksowe zwalczanie barszczu Sosnowskiego Gmina Gryfice podpisała umowę z profesjonalną firmą z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki zawarciu wcześniej przez gminę stosownych porozumień z osobami prywatnymi i instytucjami - właścicielami terenów, na których występuje ta bardzo inwazyjna roślina, możliwe było ubieganie się o pozyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- Środki przeznaczone na walkę z barszczem Sosnowskiego to 6,480 złotych brutto. Z tego 75 procent, to dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy z WFOŚiGW w Szczecinie. Zgodnie z zawartą umową, w tym sezonie, akcja zwalczania rośliny ma zostać przeprowadzona w trzech etapach. Pierwszy etap planowany jest jeszcze w lipcu br. – przekazał nam Grzegorz Drążkowiak z Urzędu Miejskiego w Gryficach. - Zwalczanie rośliny ze względu na jej różne formy rozwoju przeprowadzone zostanie metodą mieszaną tj. mechaniczną i chemiczną. 

Z przeprowadzonej w 2016 roku inwentaryzacji wynika, że na terenie gminy największe skupisko Barszczu Sosnowskiego znajduje się na drodze powiatowej między Prusinowem a Przybiernówkiem. Roślinę spotkać też można w Rzęskowie, Grębocinie i Rybokartach. Ostatnio, pojedyncze „egzemplarze” barszczu pojawiły się na odcinku drogi Rzęskowo – Przybiernówko.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe