„Ściany mają uszy, więc muszą mieć też twarz”

  • 14.07.2017, 20:50 (aktualizacja 14.07.2017 21:03)
  • Buena Vista
„Ściany mają uszy, więc muszą mieć też twarz”
To motto przyświecające Pawłowi Kobryńskiemu, Wojciechowi Krawczukowi i Marcinowi Saksonowi, czyli trzem „filarom” pracowni FRONT ARCHITECTS. O tym, że taki sposób myślenia o projektach architektonicznych daje efekty godne najwyższego podziwu świadczy pierwsze miejsce w prestiżowym plebiscycie marki Baumit „Fasada Roku 2016”, które jurorzy konkursu przyznali jednej z realizacji ich autorstwa - zlokalizowanemu w Szczecinie budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego.

Udana renowacja to niełatwe zadanie. Nie tylko dla firmy budowlanej odpowiedzialnej za jej wykonanie, ale również – a może przede wszystkim – dla architektów. To do nich należy bowiem stworzenie projektu, który równocześnie spełni oczekiwania inwestora, wyrazi poszanowanie dla historii odnawianego obiektu, a do tego sprawi, że będzie on nosił osobisty rys ich stylu i posiadał wartość artystyczną.

Ujęcie tych wszystkich wymagań w jedną spójną i zarazem funkcjonalną całość nie jest łatwe, ale możliwe. Dowód? Budynek biurowy przy al. Wojska Polskiego 74 w Szczecinie. To, jak prezentuje się obecnie, jest zasługą inwestora ENEA Centrum Sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu oraz pracowni architektonicznej FRONT ARCHITECTS założonej i prowadzonej przez trzech absolwentów Politechniki Poznańskiej.

 

Właściciele biura mają na koncie wiele wyróżnień i realizacji, które zyskały uznanie na całym świecie. Ich architektoniczny debiut, czyli nieistniejąca już w pierwotnym miejscu (w budynku galerii w Starym Browarze w Poznaniu) księgarnia Bookarest przez wielu była uznawana za jedną z najlepszych w Europie. Sama pracownia już po 5 latach od jej założenia w 2003 roku znalazła się na liście „50 najbardziej pożądanych młodych pracowni świata” opublikowanej przez magazyn „Wallpaper”. Pierwsza nagroda w kategorii „budynek po renowacji” przyznana w plebiscycie „Fasada Roku” szczecińskiej realizacji ich autorstwa stanowi potwierdzenie tego, że FRONT ARCHITECTS to twórcy o ugruntowanej pozycji.

 

Sami o swojej działalności mówią, że „jej podstawowym założeniem jest poszukiwanie najbardziej praktycznych i racjonalnych rozwiązań funkcjonalnych, przy jednoczesnym dążeniu do harmonii i zaspokojenia potrzeb estetycznych miejsca i użytkownika”. O tym, że są w tym konsekwentni najlepiej świadczy fakt, że to zdanie mogłoby z powodzeniem posłużyć jako opis renowacji budynku biurowego przy al. Wojska Polskiego.

 

Uznanie za jej projekt Pawłowi Kobryńskiemu, Wojciechowi Krawczukowi i Marcinowi Saksonowi należy się tym bardziej, że udało im się zachować kształt i charakter tego obiektu, a jednocześnie sprawić, że prezentuje się on bardzo współcześnie, co było o tyle trudniejsze, że pierwotnie pełnił on inną rolę, niż obecnie.

 

Budynek powstał w 1913 roku jako obiekt przemysłowy, jako podstacja energetyczna, ale jego architektura nie ma charakteru przemysłowego. Swoją neoklasycystyczną formą z elementami modernistycznymi, widocznymi szczególnie na odtworzonej elewacji, świetnie wtapia się w sąsiedztwo luksusowych willi, które są charakterystyczne dla tej dzielnicy Szczecina – wyjaśnia Wojciech Krawczuk z FRONT ARCHITECTS.

Rzeczywiście. Zlokalizowany przy reprezentacyjnej alei Wojska Polskiego przebiegającej przez dzielnicę Pogodno budynek doskonale koresponduje ze swoim otoczeniem, a jednocześnie wnosi do niego powiew świeżości. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to obiekt zabytkowy, prace renowacyjne, które rozpoczęły się w 2015 roku, a skończyły w marcu 2016, musiały zostać przeprowadzone przez ich wykonawcę, czyli firmę Arch Instal Sp.z.o.o Sp.K. z ogromną ostrożnością i poszanowaniem zarówno dla jego 104-letniej historii, jak i samego miejsca, w którym się znajduje.

Efektem tej świadomej i kompleksowej renowacji obiektu należącego do spółki ENEA Centrum Sp. z o. o. jest uporządkowana, pięciopoziomowa przestrzeń użytkowa przeznaczona do celów biurowych. Oprócz tego, część parterowa została zaadaptowana na nowoczesne i funkcjonalne biuro obsługi klientów tego przedsiębiorstwa energetycznego – jego projekt architekci z poznańskiego biura stworzyli w oparciu o Księgę wizualizacji oraz Księgę tożsamości firmy ENEA opracowane przez MAMASTUDIO. Ponadto, w prostopadłościennej bryle budynku udało się wydzielić pomieszczenie rozdzielni elektrycznej posiadającej niezależne wejście.

 

Do otynkowania elewacji zewnętrznych zostały użyte materiały marki Baumit – tynk renowacyjny wapienno-trasowy Baumit Sanova Einlagen Trassputz, szpachla renowacyjna Baumit MC55W i Baumit RK 70N do płaskich powierzchni detalu oraz tynk historyczny HR Baumit Historischer Oberputz HR 810877 W X. Całość zyskała szlachetną, szaro-zieloną, stonowaną i jednolitą barwę, którą uzyskano z pomocą farby samoczyszczącej Baumit NanoporColor.

 

Dzięki temu zdobiące elewacje neoklasycystyczne elementy architektoniczne z nutą modernizmu nadającej całości lekkości i współczesnego wyrazu są doskonale widoczne. Proste, pozbawione dekoracji cokoły, gzymsy, płyciny i doryckie pilastry oraz balustrada w dolnej kondygnacji – to wystarczyło, by całość nabrała prostego, a zarazem wyjątkowo eleganckiego charakteru. Dopełnieniem są wysokie, wąskie okna, które potęgują to wrażenie.

 

Wnikliwa analiza jury oceniającego realizacje zgłoszone do konkursu „Fasada Roku” i przyznana zespołowi FRONT ARCHITECTS nagroda główna świadczą o tym, że – pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, jak również stopnia, w jakim budynek koresponduje ze swoim otoczeniem – Pawłowi Kobryńskiemu, Wojciechowi Krawczukowi i Marcinowi Saksonowi udało się w pełni zrealizować wszystkie założenia projektowe. Dzięki temu szczecińska al. Wojska Polskiego zyskała obiekt, który mimo swej użytkowej funkcji z powodzeniem pełni również rolę reprezentacyjną – nie tylko dla firmy będącej właścicielem budynku, ale i dla całej części miasta, niewątpliwie podnosząc jej estetykę.

 

 

www.baumit.com 

www.facebook.com/BaumitPolska

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 23 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie.

Buena Vista Media Group Rafał Wójcicki
ul. Laskowicka 7, 51-523 Wrocław
NIP: 8981458842, REGON: 020085280
Biuro
ul. Podwale 62a pok. 116
50-010 Wrocław
Kontakt
info@bvmg.pl
+48 505 933 916

 

Buena Vista
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe