Wiadomości szachowe

  • 5.06.2017, 17:02
  • Kazimierz Łaszewski
Wiadomości szachowe

Od dwóch porażek rozpoczęli rozgrywki III Ligii szachiści UKS Szach Gryfice. W Koszalinie, pierwszym meczu rywalizowali z faworytem – Hetmanem Koszalin. Niestety, po dwugodzinnej walce przegrali 4,5:0,5, a honorowe pół punktu zdobył Kazimierz Łaszewski. W następnej rundzie gryficzanie grali z silnym Solnym Grzybowo. Na pierwszej szachownicy, Tobiasz Smal grał z mistrzem międzynarodowym Witalisem Sapisem. Nasz szachista odrzucił propozycje remisu i niestety przegrał. Dobrze spisał się, grający na drugiej szachownicy, Kamil Puszkarek, który  Bartłomieja Gościniaka. Kazimierz Łaszewski zremisował z Tomaszem Gościniakiem, ale Jakub Kubiak przegrał i mecz zakończył się przegrana gryficzan 1,5:3,5. Kolejne rundy zostaną rozegrane w Choszcznie 10 czerwca.
Gryficzanie grali w składzie: Tobiasz Smal, Kamil Puszkarek, Jakub Kubiak, Kazimierz Łaszewski. Agata Przybylska, z przyczyn rodzinnych, w Koszalinie nie grała.

W Pokrzywnej zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Szkół Gimnazjalnych. W zawodach uczestniczyła reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Gryficach. Wśród 21 drużyn gryficzanie zajęli 18. miejsce. Nasi juniorzy wygrali jeden mecz, a 4 zremisowali. Najwięcej punktów (8)  dla gryficzan zdobył Jakub Kubiak. Mistrzem Polski została drużyna Gimnazjum nr 1 w Piasecznie, a wicemistrzem Gimnazjum nr 16 ze Szczecina.

Przed zawodami gimnazjów w Pokrzywnej walczyły szkoły ponadgimnazjalne. Wprawdzie żadna gryficka szkoła nie startowała, ale gryficzanie byli obecni. W czteroosobowej drużynie I LO w Kołobrzegu grało dwóch gryficzan - Tobiasz Smal i Arek Janowski. Kołobrzeskie Liceum obroniło zdobyty rok temu mistrzowski tytuł. Ponadto Tobiasz zdobył złoty medal za indywidualny wynik na szachownicy. Gratulacje!

W Choszczeńskim Domu Kultury odbyły się Otwarte Mistrzostwa Choszczna w szachach szybkich. Zawody, sędziowane przez Kazimierz Łaszewskiego wygrał  Arkadiusz Korbal ze Szczecina. Kamil Łabędzki z UKS Szach Gryfice zajął 22. miejsce wśród 52. uczestników  i otrzymał nagrodę dla najlepszego juniora do lat 12.  Cieszy też zdobyte przez Kamila 40 punktów do rankingu FIDE.

W niedzielę, w  Wolinie odbył się III Turniej szachowy o Puchar Burmistrza Wolina . Zawody były zgłoszone do oceny rankingowej FIDE. Wygrał faworyt – Andrzej Maj ze Szczecina. Kazimierz Łaszewski zajął bardzo dobre 7. miejsce i zdobył 24 punkty do rankingu FIDE.

Podczas zajęć szachowych w gryfickiej bibliotece rozegrano kolejną rundę turnieju drabinkowego. Bartek Hryniewski wygrał z Kamilem Łabędzkim, Szymon Sienkiewicz pokonał Bogdana Kaczmarczyka, Ryszard Ruciński pokonał Macieja Polewiaka, Marcel Kopacz wygrał z Piotrem Świątkiem a Krystian Kubik okazał się lepszy od Roberta Gąglewskiego.

W środę  24 maja w Gryf Arenie rozegrano Szachowe Mistrzostwa Szkół Powiatu Gryfickiego zorganizowane wspólnie przez UKS „Szach” Gryfice i Gryf Arenę.

Do rywalizacji przystąpiło 50. uczestników z siedmiu szkół powiatu gryfickiego.

Siedmiorundowy turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim, czas gry: 15 min. na całą partię dla każdego zawodnika. Klasyfikacja prowadzona była w kategoriach wiekowych wg. klas w szkołach podstawowych 0-III, IV-VI oraz  gimnazjach. Niestety zabrakło zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych.

Podium należało do zawodników SP4, którzy zdobyli po 6 punktów (Kamil Łabędzki, Bruno Farinha i Filip Jędruszek), a o zwycięstwie decydować musiała punktacja pomocnicza. Turniej rozstrzygnął się dopiero w ostatniej partii, kiedy to Kamil Łabędzki pokonał Bruna Farinha zapewniając sobie pierwsze miejsce. Kamil został tym samym najlepszy w kategorii klas 0-III, a Bruno w kategorii klas IV-VI. Rywalizację gimnazjów wygrał Oskar Roczyński, a najlepszą dziewczynką okazała się Wiktoria Brauze.

W klasyfikacji szkół wygrał ZSP Karnice.

Kazimierz Łaszewski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe