„Kilometry Dobra”. Wreszcie jest nowy mikrobus do przewozu osób niepełnosprawnych

„Kilometry Dobra”. Wreszcie jest nowy mikrobus do przewozu osób niepełnosprawnych

W trakcie obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Gryficach członkowie Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryficach pokazali mieszkańcom nowy nabytek mikrobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażonego w miejsca do kotwiczenia dwóch wózków inwalidzkich oraz rampę do ich wprowadzania.

Fundusze na ten samochód zbierali od 2015 roku w trakcie ogólnopolskiej kampanii charytatywnej "Kilometry Dobra". W rezultacie udało się zebrać kwotę 48,818 zł. Koszt całkowity zakupu pojazdu to 180 tys. złotych. Udało się uzyskać dofinansowanie z PFRON 80 tys i pozostałe 50 tys. złotych dołożyło z własnych środków stowarzyszenie. Trzeba przyznać, pojazd prezentuje się znakomicie i na pewno poprawi warunki podróżowania wychowanków stowarzyszenia.

To jednak nie koniec akcji. Od  1 marca br. stowarzyszenie startuje po raz trzeci w ogólnopolskiej kampanii charytatywnej "Kilometry Dobra". Tym razem będą zbierać na rozwój mieszkalnictwa wspomaganego – tworzenia warunków do zamieszkiwania osób  niepełnosprawnych samodzielnie wśród społeczności lokalnej.  

Na stronie Stowarzyszenia czytamy - Rozwijając formę mieszkalnictwa wspomaganego, chcielibyśmy zaś położyć większy nacisk na prowadzenie rehabilitacji społecznej osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, która polegałaby na ich usamodzielnianiu, kształtowaniu ogólnej zaradności, odpowiedzialności, uczestnictwa w życiu społecznym, co pozwoli przygotować te osoby do samodzielnej egzystencji w przyszłości. Pragniemy podkreślić, iż myśląc o przygotowywaniu podopiecznych naszych placówek do samodzielnego zamieszkania, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę osoby posiadające trudną sytuację rodzinną, dla których osiągnięcie samodzielności jest sprawą priorytetową. Proponowane przez nas rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla osoby niepełnosprawnej oraz tańsze, niż umieszczenie jej w Domu Pomocy Społecznej.

Będziemy nadal zabiegać o wspieranie tej wyjątkowej akcji.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe