„Rewitalizacja na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego znajdujących się w Specjalnej Strefie Włączenia”

  • 31.03.2017, 10:02 (aktualizacja 31.03.2017 10:09)
  • JM
 „Rewitalizacja na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego znajdujących się w Specjalnej Strefie Włączenia”

 

            Fundacja Nauka dla Środowiska wraz z partnerami: Aktywa Plus Emilia Kowalska , 4C Centrum Ekonomii Społecznej Sp. z o. o. i Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego SA., realizują na terenie województwa zachodniopomorskiego projekt współfinansowany ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego zat.: „Rewitalizacja na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego znajdujących się w Specjalnej Strefie Włączenia”. Nieformalnymi partnerami działań rewitalizacyjnych są partnerzy samorządowi - Gminy objęte projektem.

             Projekt realizowany jest na terenie 18 gmin województwa, w tym w powiecie gryfickim w trzech gminach, w: Płotach, Brojcach i Karnicach. W tychże gminach powstaną Programy Rewitalizacji, wskazujące obszary i zadania do wykonania, łączące działania na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki.

            Łącznie 50 sołectw w naszym powiecie objętych jest działaniami projektu. Mieszkańcy tych sołectw informowani są o idei rewitalizacji, zachęcani są do działań na rzecz swojego bliższego i dalszego otoczenia, m.in. poprzez tworzenie mapy miejscowości i wskazania źródeł finansowania poszczególnych działań (także w ramach projektu). Działania pomocowe w zdiagnozowaniu i ustaleniu potrzeb mieszkańców, prowadzą głównie animatorzy lokalni - w gminach powiatu gryfickiego są to osoby reprezentujące Aktywa Plus: w Płotach - Józef Malinowski, w Brojcach - Elżbieta Kopczyńska, w Karnicach - Ewa Trębicka.

            Ponieważ pragniemy, aby wszystkie nasze przedsięwzięcia miały charakter praktyczny i wyjątkowy, to oprócz standardowego wsparcia dla samorządów - Programy Rewitalizacji - przewidzieliśmy  również środki finansowe w wysokości 4 x ok. 20 000 zł na gminę w ramach tzw. inicjatyw lokalnych. Inicjatywom przyświeca cel - "aby lokalnym społecznościom żyło się lepiej".

            Po zdiagnozowaniu gmin i wskazaniu problemów na poszczególnych obszarach, wyznaczone zostaną także tzw. obszary zdegradowane, obszary obejmowane rewitalizacją, na które przekazane zostanie wparcie finansowe. Zaś po przeprowadzeniu szeregu spotkań z mieszkańcami, wyłonione zostaną pomysły na zrealizowanie inicjatyw lokalnych - działań wynikających z potrzeb mieszkańców. Realizacja pierwszych inicjatyw już w II kwartale tego roku!

 

JM

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe