EKOFILM 2018 - podsumowanie

  • 28.05.2018, 19:44 (aktualizacja 28.05.2018 20:47)
  • Martyna Kawa
EKOFILM 2018 - podsumowanie
„Chcę Wam wszystkim podziękować za to, co robicie. Kontynuujmy pomoc naszej planecie, podarujmy miłość Naturze! Razem możemy sprawić, aby ten świat był lepszym miejscem” – to apel Iriny Zhuravlevej i słowa skierowane do miłośników oraz twórców Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” w Nowogardzie. Film „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” („Kamchatka bears. Life begins”) w reżyserii Vladislava Grishina oraz rosyjskiej producentki, zwyciężył Międzynarodowy Konkurs Filmowy i zdobył puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Grand Prix XI Międzynarodowego i XV Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz nagrodę w postaci 5000 zł zdobył film „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia”. Jest to opowieść z pogranicza jawy i snu z medytacyjną muzyką, ukazująca piękne krajobrazy półwyspu w azjatyckiej części Rosji, nazywane „niedźwiedzim rajem”. Dzięki historii wędrujemy razem z głównymi bohaterami, przeżywamy momenty grozy i wzruszenia, a cały obraz staje się metaforą miłości Matki do swoich dzieci. Refleksje nie kończą się po seansie... Czy odwzajemniamy miłość Natury do nas?

Twórczyni „Gwiazdy Piołun” („The Wormwood star”) Adelina Borets swoim debiutem podbiła serca jury i festiwalowej widowni, zdobywając I miejsce (2500 zł) oraz nagrodę publiczności (1000 zł). Osobista historia rodzinna artystki Warszawskiej Szkoły Fotografii, związana jest z katastrofą elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Słowa dotyczące bliskich reżyserki, którzy musieli opuścić swoją wieś „Małe Kleszcze” na zawsze - oraz jej własnej biografii - niosą ważne przesłanie: „Oni się stali uchodźcami . Ja też przeprowadziłam się z Domu do Polski na studia filmowe, ale to był mój własny wybór. Byłoby lepiej na świecie, gdyby każdy mógł wybrać gdzie chce żyć i gdyby nie musiał uciekać przed wojnami, kataklizmami, skażeniami środowiska.”

II nagrodę (2000 zł) zdobył film „Kołysanka dla matki i dziecka” (Lullaby for a mother and child) Emmy Lorie. Reżyserka animacji dziękując za inspirowanie, dzielenie się miłością do Ziemi oraz za rozumienie potrzeby jej ochrony, przypomniała, że jesteśmy jej częścią. Życie nosorożców, ukazanych w jej filmie, to nie bajka, sielskość historii podkreśla dramat tych stworzeń, które zabijane są dla pieniędzy. Czy ucywilizowany człowiek to postać zdehumanizowana? Dzięki Lorie na chwilę stajemy się wspaniałymi zwierzętami, wczuwamy się w ich tragiczną sytuację, wracamy do źródeł życia i „do siebie” - musimy przewartościować otaczającą nas rzeczywistość.

III miejsce (1000zł) zdobył Peiman Zekavat i film „Timbo”, dotyczący kwestii budowania zapór przez firmy energetyczne w amazońskich lasach. Jak mówi reżyser: bezdyskusyjnie, jest to sprawa, która potrzebuje uwagi za granicą - mając kamerę i dwie ręce, postanowił naświetlić ją światu. Serce deszczowych lasów niszczeje, zagrożone jest również życie rdzennych mieszkańców krainy. Tytułowa roślina „Timbo”, może zatruć lokalne wody, wskutek powodzi związanej z działalnością korporacji energetycznych. Obszar, który może zostać zalany to powierzchnia Londynu, Paryża i Amsterdamu – razem wziętych.

Nagrodę dziennikarską za najlepszy reportaż otrzymała Aleksandra Rek za tytuł „Zenek i wilk”. Znamy również najlepszy film przyrodniczy z województwa zachodniopomorskiego – tytuł ten zdobył lokalny filmowiec Michał Madziara. Wszystkie kadry jego filmu „Poznaj swoich sąsiadów” zostały wykonane w okolicach Nowogardu.

Fundatorami nagród byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Burmistrz Nowogardu Roberta Czaplę oraz Nowogardzki Dom Kultury.

Wyróżnienie za film o wysokich walorach edukacyjnych, które ufundował Celowy Związek Gmin RXXI, powędrowało w ręce reżysera „La Boquilla, mój raj” („La Boquilla, My Paradise”) Daniel`a Holguin`a. Nadleśnictwo Nowogard ufundowało nagrodę za najlepszy polski film przyrodniczy, którym okazał się obraz „Z nurtem życia” w reżyserii Krzysztofa Sarapaty oraz Tomasza Kotasia.

Filmy oceniło jury, w składzie: Marek Piotrowicz – reżyser, scenarzysta i operator filmów przyrodniczych z 25-letnim doświadczeniem, filmem „Księga” w 2010 wywalczył Grand Prix Ekofilmu, Mateusz Żegliński – producent filmowy tworzący obrazy na pograniczu dokumentu i fabuły, laureat konkursów i festiwali, stypendysta m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Sobala – przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Krzysztof Kuźnicki – filmowiec, prezes Stowarzyszenia Kamera, autor „Lastadia Story” (2017), „Artkadiusz” (2016), czy „Mój pierwszy raz” (2016), oraz przewodniczący jury - Grzegorz Fedorowski - związany z Redakcją Literacką i Artystyczną Polskiego Radia i oddziałem szczecińskim Telewizji Polskiej, twórca filmów dokumentalnych, reportaży i programów publicystycznych, autor telewizyjnych cykli programowych - m.in. „Pomerania Ethnica”, „Burze w Kulturze”, „Pomniki Naszych Czasów” i „Klub Młodych Dokumentalistów”.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Ekofilmu przyciągnął do Nowogardu - miejscowości w województwie zachodniopomorskim - przyrodników, ekologów, filmoznawców, a przede wszystkim osoby zafascynowane Naturą. Przez osiem dni festiwalu – od 17 do 24 maja 2018 r. - prezentowane były filmy m.in. z Australii, Indii, Polski, USA, Kanady, czy Rumunii. W programie konkursowych prezentacji znalazły się krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne, opowieści żywo odwzorowujące przyrodę, a także animacje.

W foyer Nowogardzkiego Domu Kultury, do 6 czerwca, można podziwiać wspomnienie o patronie „Ekofilmu” – Macieju Łukowskim oraz wystawę fotografii Marzeny Marcinkiewicz. Tytułowe „Żywioły” to nostalgiczna podróż przez barwne obrazy przyrody, ukazujące przemijanie, piękno i odradzanie się.

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbyła jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja. Historia Ekofilmu jest już bardzo długa, festiwal odbywa się od 1989 roku, a od 1994 roku nosi imię Macieja Łukowskiego – reżysera filmowego, jednego z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w 2020 roku.

Maciej Łukowski (24.02.1947-01.04.1990 r.) – filmoznawca, scenarzysta i reżyser filmowy. Stworzył 43 filmy oraz wiele programów telewizyjnych. Absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, tytuł magistra obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego pracą „Film seryjny w programie Telewizji Polskiej w latach 1959-1970”, gdzie również pracował jako asystent w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Od zawsze związany z przyrodą, należał do Związku Harcerstwa Polskiego, pełnił funkcję komendanta Hufca Łódź-Polesie. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 1974 był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1970 - 1982 działał jako dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 1974 r. związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych, której w latach 1982-1986 przewodniczył. Od 1994 roku jego imię nosi Festiwal Filmów Ekologicznych „Ekofilm” odbywający się w Nowogardzie.

Organizatorami Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” byli: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy sprawowali: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie Partnerami wydarzenia byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Celowy Związek Gmin R-XXI, Nadleśnictwo Nowogard, Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Kamera. Patronat medialny nad festiwalem sprawowali: TVP Szczecin, dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”, portal Ekologia.pl, portal regionalny Infoludek.pl, tygodnik regionalny „Echo”, Fundacja 4PressMedia, portal informacyjny wNowogardzie.pl, Gazeta Nowogardzka oraz Wiadomości Samorządowe.

Martyna Kawa
Photo 1 KAMCHATKA_BEARS_2

Photo 1 KAMCHATKA_BEARS_2

Photo 2 KAMCHATKA_BEARS_3

Photo 2 KAMCHATKA_BEARS_3

Photo 3 KAMCHATKA_BEARS_2_1

Photo 3 KAMCHATKA_BEARS_2_1

Photo 4 KAMCHATKA_BEARS_4

Photo 4 KAMCHATKA_BEARS_4

Photo 5 KAMCHATKA_BEARS_5

Photo 5 KAMCHATKA_BEARS_5

Photo 6 Kamchatka_Bears_Animation_by_Nina_Bisyarina

Photo 6 Kamchatka_Bears_Animation_by_Nina_Bisyarina

Photo 7 Kamchatka_Bears_backstage1

Photo 7 Kamchatka_Bears_backstage1

Photo 8 Kamchatka_Bears_backstage2

Photo 8 Kamchatka_Bears_backstage2

Photo 9 Kamchatka_Bears_backstage3

Photo 9 Kamchatka_Bears_backstage3

Photo 10 Kamchatka_Bears_Poster

Photo 10 Kamchatka_Bears_Poster

Photo 1 THE WORMWOOD STAR - ukraina031

Photo 1 THE WORMWOOD STAR - ukraina031

Photo 2 THE WORMWOOD STAR - ukraina064

Photo 2 THE WORMWOOD STAR - ukraina064

Photo 3 THE WORMWOOD STAR - ukraina073

Photo 3 THE WORMWOOD STAR - ukraina073

Photo 4 THE WORMWOOD STAR - ukraina099

Photo 4 THE WORMWOOD STAR - ukraina099

Photo 5 THE WORMWOOD STAR

Photo 5 THE WORMWOOD STAR

Photo 6 THE WORMWOOD STAR - Poster

Photo 6 THE WORMWOOD STAR - Poster

Photo 1 Still1 - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Photo 1 Still1 - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Photo 2 Still2 - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Photo 2 Still2 - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Photo 3 Still3 - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Photo 3 Still3 - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Poster - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Poster - LULLABY FOR A MOTHER AND CHILD

Photo 1 - TIMBO

Photo 1 - TIMBO

Photo 2 - TIMBO

Photo 2 - TIMBO

Poster - TIMBO

Poster - TIMBO

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe